Nisan ayında kamuoyuna tanıtılan, kadın istihdamının artması amacıyla hayata geçirilen, Goethe Institut ve Ernst Reuter Vakfı’nın desteklediği, Smyrna İş Meslek Sahibi Kadınlar Derneği (SİMKAD) projesi olan Kariyer Amazon projesi kapsamında proje paydaşlarıyla birlikte tüm yılı değerlendirme ve  teşekkür toplantısı düzenlendi.

Karaca Otel’de gerçekleşen toplantıda projeye destek veren, projenin paydaşı olan Goethe Institut, İBB Meslek Fabrikası, PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Ege Şubesi, Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği, Ege Deniz Tekstil, Yeniden biz Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği ve  SİMKAD üyeleri, temsilcileri ve yöneticileri katıldı.

Kariyer Amazon projesinin amaçları doğrultusunda gerçekleştirilen eğitim ve etkinliklerle ilgili bilgilerin paylaşıldığı toplantıda, projenin başlangıcından bugüne kadar kaydedilen ilerlemeler hakkında paydaşlara bilgi verildi.

Tek bir kadının dahi hayatına dokunmak bizim için önemliydi

Toplantıda konuşma yapan SİMKAD Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Gencer, Kariyer Amazon projesinin hayata geçtiği ilk günden itibaren projenin gelişmesi ve daha geniş kitlelere duyurulması noktasında destek veren tüm paydaşlara teşekkür etti. Sözlerine Kariyer Amazon projesini gerçekleştirirken “Tek bir kadının dahi hayatını olumlu yönde değiştirebilmek çok önemliydi ve şimdi ise bu kadar kısa bir zaman diliminde üç kadının hayatına dokunduk ve onların iş hayatında aktif rol almasına katkı sağladık” diye devam etti.

Proje paydaşlarına anlamlı teşekkür

Kariyer Amazon projesinin bu kadar gelişmesi, büyümesi ve günden güne daha fazla tanınmasında proje paydaşlarının katkılarının çok büyük ve değerli olduğunu ifade eden Gencer, “Siz kıymetli paydaşlar, projemizin yol arkadaşları olmasaydı bu proje bu kadar anlam kazanamayabilirdi. Hepiniz projemize ayrı ayrı pek çok değer ve anlamlılık kattınız. Kadın istihdamının artması amacıyla yola çıktığımızda bu sorumluluğu bizimle birlikte paylaştığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim” diye konuştu.

Kariyer Amazon projesine destek olmaktan dolayı gururluyuz

Goehte Institut İzmir Müdürü Anna Kathrein – Weber ise Almanya’da bu tarz projelerin çoğunlukla Berlin’de gerçekleştiğini, bu nedenle de Kariyer Amazon projesi hakkında çalışırlarken SİMKAD Başkanı Serpil Gencer ile Berlin’e gittiklerini kaydetti. Berlin’de ise Kariyer Amazon’a oldukça benzerlik gösteren, Goldnetz’i ziyaret ettiklerini söyleyen Anna Kathrein-Weber, Goldnetz’in de Kariyer Amazon’un bir destekçisi olduğunu belirtti. Dünyanın hemen hemen her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de kadın istihdamının düşük olduğunu ve kadınların çok kolay şartlarda çalışmadıklarını söyleyen Weber, “Kariyer Amazon gibi fark yaratan, iş dünyasında kadın sayısının artmasını amaç edinen bu projeye destek olmaktan dolayı Goethe Institut olarak oldukça mutluyuz. Bu projeye destek veren siz kıymetli paydaşlara da çok teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantı, proje paydaşlarına takdim edilen plaket töreninin ardından son buldu.