Smyrna İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği (SİMKAD) tarafından kadın istihdamını artırmak amacıyla hayata geçen, Goethe Institut İzmir´ve Ernst Reuter Vakfı´nın desteklediği Kariyer Amazon projesi kapsamında meslek odaklı Speed Dating (Hızlı ve kısa mülakat tekniği) eğitimi yapıldı.

Kordon Otel Çankaya’da, Dev Ajans organizasyonuyla düzenlenen Speed Dating eğitiminde katılımcılar işe alım süreçleri hakkında uygulamalı olarak bilgi aldı. Reed Global, Arvato, Ege Deniz Tekstil, DeFacto, İnci Holding, Sina Tekstil, Sun Express, Sun Grup ve Stern Ingredients’in İnsan Kaynakları Uzmanları ile üniversite son sınıf öğrencileri ve iş arayan kadınları buluşturan Speed Dating’de işe alım süreci başta olmak üzere, iş hayatına dair karşılıklı beklentilerin öğrenilebilmesi için görüşmeler yapıldı.

Katılımcılar mülakat simülasyonunu deneyimledi

Şirketler ile katılımcılar arasında ayrı ayrı  8-10 dakikalık karşılıklı görüşmelerin yapıldığı Speed Dating eğitiminde, şirketlerin gerçekleştirdikleri mülakat görüşmelerinin simülasyonu yaşandı. Böylece iş bulma aşamasında olan adaylar mülakatlarda kendilerine nasıl soruların sorulacağı ve sorulara nasıl cevap vereceklerini deneyimlemiş oldular.

İş arayan kadınların mülakata hazırlanabilmesi amacıyla düzenlenen eğitim sonunda katılımcıların birçoğu ilk defa şirketlerin İnsan Kaynakları departmanları ile görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek Speed Dating’in kendileri için çok yararlı olduğunu, bu sayede mülakatların nasıl geçebileceğine dair önemli kazanımlar elde ettiklerini söylediler. İzmir’de çok yaygın olarak düzenlenmeyen Speed Dating eğitimini kendileriyle buluşturdukları için SİMKAD’a, Kariyer Amazon projesi ve paydaşlarına teşekkür ettiler.

Speed Dating eğitimi ile ilgili açıklamada bulunan SİMKAD Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Gencer, İzmir’de çok yaygın olmayan meslek odaklı Speed Dating’i düzenledikleri için mutlu olduklarını belirtti. İşe alım sürecinde mülakatların çok önemli bir aşama olduğunun altını çizen Başkan Serpil Gencer, “Şirketlerin İnsan Kaynakları Uzmanları mülakatlarda adayın görünüşünden kendini ifade ediş biçimine, adayın başvurduğu pozisyon hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğundan, beden diline kadar her bir ayrıntıya dikkat ediyorlar. SİMKAD ve Kariyer Amazon projesi ve proje paydaşları olarak bizim ise amacımız kadınların mülakatlarda en doğru ve başarılı bir şekilde kendilerini anlatmalarını sağlamaya yardımcı olmak” dedi.  Gerçekleşen eğitimle amaçlarına ulaştıklarını kaydeden Gencer, eğitime katılan kadınların önemli bir deneyim elde ettiklerini düşündüklerini, kendilerine gelen geri bildirim doğrultusunda Speed Dating eğitimlerine devam edeceklerini söyledi.  Kariyer Amazon projesi kapsamında düzenlenen eğitim ve etkinlikler hakkında bilgi edinmek isteyen kadınların www.kariyeramazon.com adresini ziyaret edebileceklerini kaydeden Gencer, “tüm kadınları Kariyer Amazon’un sitesini ziyaret etmeye ve çalışmalarımızı yakından takip etmeye davet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.