Şirketlerin Sordukları Mülakat Soruları

Mülakatların klasikleşmiş sorusudur ‘bize kendinizden biraz bahseder misiniz?’. Aslında mülakata gitmeden önce de özgeçmişiniz üzerinde bu soruyu kendi kendinize cevaplayıp ona göre özgeçmiş hazırlamanız gerekiyor.

Yapmanız gereken ilk adım, ‘kendinize kendinizden bahsedin’. Bu oldukça önemli bir nokta. Kendinizi kağıt üzerinde kısa ve net cümlelerle nasıl anlatırdınız?

Mülakat Sorusu: Bize kendinizden bahsedin?

Bu konuda birkaç insan kaynakları müdürü ile yaptığımız araştırmada bize oldukça ilginç bilgiler verdiler. Örneğin, bir firmanın yetkilisine özgeçmişinizi mail olarak atıyorsunuz. Dosyayı yükledikten sonra konu başlığı girmeniz gerekli hatta maile de birkaç cümle yazmanız oldukça yerinde olacaktır. Bu nokta müdürlerimiz konu kısmına Sayın Ahmet bey, Sn.Özlem Hanım tarzında hitaplar yazmanızı bekliyorlar eğer isim bilinmiyorsa Sayın Yetkili de yeterli olacaktır. Burada ki hitabın iş yaşantısı ve sizin ciddiyetinizin yansıması olduğu için oldukça önemli.

Bir başka nokta ise mail içeriği, bazen hiçbir içerik yazılmadan sadece CV başlıklı dosyaların yüklenip yollandığını ve bunların çoğu zaman okunmadığını belirten müdürlerimiz en azından ‘Ekteki dosyada size özgeçmişimi ve ön yazımı gönderiyorum. İlgilenirseniz sevinirim. Teşekkür ederim’ tarzında kısa bir cümle de beklediklerini net bir şekilde belirtiyorlar.

Özgeçmişin içeriğine gelirsek çok küçük puntolarla yazılmış olanları beğenmediklerini, özgeçmişin büyük harflerle yazılmamasını gerektiğini çünkü bunun bağırır gibi olduğunu, eğik yazıların da çok tercih edilmediğini belirtmeliyiz.

Kendinizden bahsederken ise sürekli “ben bu işte çalıştım, benim 5 yıllık iş tecrübem var” gibi içerisinde ben öznesi bulunan cümlelerden kaçınılması gerektiğini eklemeliyiz. Kendinizi tanıtırken özne kullanmak yerine sadece okul bilgileriniz ve yılını girmeniz ya da çalıştığınız firma adını ve çalışma aralıklarını girmeniz yeterli olacaktır.

Kaynak: http://www.cvornekleri.gen.tr