Koçluk Becerileri Eğitimi Sona Erdi

Smyrna İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği’nin (SİMKAD) hayata geçirdiği Goethe Institut İzmir´ve Ernst Reuter Vakfı´nın katkılarıyla, Kariyer Amazon projesi kapsamında düzenlenen Koçluk Becerileri eğitimi sona erdi. 5-6 Kasım’da İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleşen eğitimde PERYÖN Ege Şubesi Başkan Yardımcısı, Bireysel ve Kurumsal Koç Ece Süeren Ok, koçluk sürecini, koç ve danışan arasındaki ilişkiyi, koçun ve danışanın süreçteki rolleri gibi konuları anlattı.

Koçluk yetkinlikleri, etkili iletişim, bilinçli farkındalık gibi konular anlatıldı

Yapıyı kurma, ilişkiyi birlikte ve eş zamanlı yaratma, etkili iletişim ve öğrenmeyi kolaylaştırmanın koçluğun yetkinlikleri olduğunu belirten Süeren Ok, bu yetkinliklerle ilgili olarak detaylı bilgileri örneklerle katılımcılara aktardı. Koç ve danışan arasında etkili iletişimin kurulabilmesi ve bu iletişimin sürdürülebilmesi açısından aktif dinlemenin önemli olduğunu belirten Süeren Ok, “Aktif dinlemede 3 seviye vardır. İlk seviye içsel dinleme, ikinci seviye odaklanmış dinleme, üçüncü seviye ise global dinleme” diyerek bu süreçler hakkında koç adaylarına önemli bilgiler verdi.

Ece Süeren Ok, bilinçli farkındalık, algılama, farkındalık yaratma, planlama ve hedef koyma gibi konularda koçların dikkat etmeleri ya da kaçınmaları gereken durumları, koçluk sürecinde yapılan doğru ve yanlışları eğitime katılanlara uygulamalı olarak anlatarak iki gün süren Koçluk Becerileri eğitimini tamamladı. Gerçekleşen sertifika töreniyle de Koçluk Becerileri eğitimi sona erdi.

Kariyer Amazon, kadınların iş hayatında daha da fazla yer alması için çalışıyor

Kariyer Amazon projesi hakkında düşüncelerini paylaşan Ece Süeren Ok, SİMKAD tarafından kadın istihdamını arttırmak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında çok fazla ve çeşitli eğitim ve etkinliklerin organize edildiğini söyledi. Kariyer Amazon projesinin çalışmalarına ve grubuna dahil olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Süeren Ok, “ SİMKAD, proje dahilinde düzenlediği bütün bu eğitim ve etkinliklerde özellikle kadınların iş hayatında daha da fazla yer alması için çalışıyorlar. Bu sebeple kadınların bu tarz aksiyonlara daha çok katılmalarını temenni ediyorum” dedi.