İş Görüşmesi Mülakat Soruları

Mülakatlarda sorulan, batıda belirlenmiş ve ülkemizde uyarlanmış olan belli başlı, artık klasikleşmiş soruları hepimiz biliyoruz. Durum böyle olunca davranışsal mülakatın önemi her geçen gün artıyor. İnsan kaynakları uzmanları artık bu klasikleşmiş soruların yerine yenilerini arıyor. Ve bu özgün sorularla adayı daha yakından tanımaya çalışıyorlar.

İşte İnsan Kaynakları uzmanlarının en sık kullandığı üç sorunun yerine kullanabileceği alternatif sorular:

Beş yıl sonra kendinizi nerede görmek istersiniz?

Geleneksel soruların en çok bilinen ve sorulanı bu sorudur. Eğer bu soru size sorulduysa ve içinizde işe dair oturmayan net tereddütler varsa, size yavaş yavaş kapıyı gösteriyorlardır. Bu soruya uygun cevap veerebilmenz için şirketi ok iyi tanımanız gerekektiğinden, sorulan bu soruya net cevap vermeden, basit cevaplarla geçiştirmeye çalışın.

Bana kendinizi anlatır mısınız?

Bu en basit ve en sık kullanılan sorunun cevabı artık birçok mülakatta boşa harcanan zaman kaybı olarak nitelendiriliyor. Adayın özgeçmişinde zaten yer alan bilgilerin, tekrarlanması hem yoğun mülakat sürecinde olan İK’cılar için vakit kaybı hem adayın tekrar aynı bilgileri aktarması demek. Bu nedenle bu klişe sorunun yerine “Başınıza gelen en heyecan verici olay nedir?”sorusu tercih edilebiliyor. Verilen yanıtlardan yapılan çözümlemeler ise oldukça dikkat çekici. Örneğin adayın bu cevaba vereceği, “Oğlumun doğumu başıma gelen en heyecan verici şeydi” cevabı, adayın sadık biri olarak değerlendirilmesine neden oluyor.

En zayıf yönünüz nedir?

Bu sru kendinize artı katabileceğiniz en kolay sorudur. Ancak bu soruya ”titizim” ya da ”işime bağlı olmam” gibi yanıtlar verirseniz gerçekçiliğiniz ortadan kalkmış olur. Kendiniz beğendirmek adına böyle bir yanıt verdiğiniz çok rahat beli olur. Unutmayın mülakat yapan kişi sizin gibi bir sürü adayla görüştüğünden, bu yanıtları binlerce kez duymuştur. Bu soruya karşı ’Çok zayıf bir yönüm yok. Olan kısmını da zamanla sizler fark edebilirsiniz’ şeklinde cevaplayabilirsiniz.

Üstesinden geldiğiniz bir engeli anlatır mısınız?

Son zamanlarda sorulan en gözde sorulardan biri budur. Bu soru önceden hazırlanan ve ezberlenen sorulardan olduğu için bu soruda önemli nokta, gerçekliğin kanıtlanmasıdır. Adayın davranışı, ekip çalışmasına, pratik çözüm arayışlarına örnekler gösterebileceği bu sorunun yerine tercih edilen bir başka yöntem daha var. Adaya “Bu iş yerinde karşılaşacağınız herhangi bir sorunla nasıl baş edersiniz?” sorusu yöneltiliyor ve ondan bu konuda bir örnek çalışma yapması istenebilir.

Bu şirkete sizi en çok çeken nedir?

Bu soruya sakın ‘evime yakın olduğundan” yanıtını vermeyin. Size direkt kapıyı gösterirler. Burda size asıl sorulan soru ” Diğer firmalar varken, bu firmayı neden tercih ettiğiniz”dir

Kaynak: http://www.cvornekleri.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir