Adım Adım CV Hazırlama

Adım 1: Özgeçmiş Formatı Nasıl Seçilir?

Kronolojik Özgeçmiş Formatı

Fonksiyonel Özgeçmiş Formatı

Kombinasyon Özgeçmiş Formatı

Adım 2: İstenen Özellikler Nasıl Eklenir? 

Özgeçmiş Girişi

Profesyonel Deneyim

Eğitim

Eklenebilir Özellikler

Adım 3: Özgeçmiş Stilin Nasıl Olmalı?

Sayfalar

Fontlar

Çizgiler

Kenar Boşlukları

Adım 1: Özgeçmiş Formatı Nasıl Seçilir?

Sizlerin bilgisayarın başında beklediğinizi ve “Nereden başlamalıyım?” dediğinizi duyar gibiyim. Sizin gibi iş değiştirmek isteyen veya işe başlamak isteyen binlerce kişi, aynı soruyu soruyor.

Ancak ihtiyaçlara göre hazırlayabileceğiniz 3 farklı format var: Bunlar: Kronolojik Özgeçmiş, Fonksiyonel özgeçmiş ve kombinasyon özgeçmiş! Her bir formatın kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Bizler size bunları anlatmaya çalışacağız. Sizlerde sizin için en doğru olanını seçeceksiniz ?

1-Kronolojik Özgeçmiş

Kronolojik CV formatı daha geleneksel bir CV formatıdır. Kronolojik CV formatı daha esnek bir formattır. Siz hangi deneyim aşamasında olursanız olun bu formatı kullanabilirsiniz. Yani deneyimli ve deneyimsiz adaylar bu CV çeşidini rahatlıkla kullanabilirler.

Ne zaman kullanmalısınız?

Eğer dikey kariyer ilerlemesi yaşıyorsanız

Başvuracağınız firmalar ve iş daha önceki yaptığını işinizle alakalı ise.

Kariyer hayatınızdaki yükselişinizi göstermek isteiyorsanız,.

Ne zaman kullanmamalısınız?

Net bir kariyer yolunuz yoksa

İş hayatına farklı bir iş dalında devam etmek istiyorsanız

Kısa süreli çok fazla iş değişimi yaptıysanız

2- Fonksiyonel Özgeçmiş

Kronolojin özgeçmiş formatı, kariyer ilerlemesine vurgu yaparken, fonsiyonel özgeçmiş formatı, yetenek ve özelliklere vurgu yapar.

Fonksiyonel özgeçmişte nitelikler çok daha fazla vurgulandığından, uzman düzeyinde olanlar için daha uygundur.

Ne zaman kullanmalısınız?

Kariyerinizde boşluklar varsa (Uzun süre çalışmadığınız zamanlar)

İş kariyerinizi değiştirmek istiyorsanız

Özelliklerinize ve yeteneklerinize dikkat çekmek istiyorsanız,

Ne zaman kullanmamalısınız?

Kariyerinizdeki ilerleyişinizi parlatmak istiyorsanız,

Kariyerinize yeni giriş yapıyorsanız, yani iş deneyiminiz hiç yoksa,

Öne çıkarabileceğiniz bir iş özelliğiniz yoksa

3- Kombinasyon Özgeçmiş

Muhtemelen Kombinasyon özgeçmiş formatının nasıl olduğunu tahmin etmişsinizdir. Evet, Fonksiyonel cv formatının ve kronolojik cv formatının bir kombinasyonu! Kombinasyon özgeçmiş formatı spesifik niteliklere odaklanır. Profesyonel iş deneyimlerini dökümantasyonel içeriklerle yer verir. Bu format genellikle iş hayatındaki uzman deneyimleri öne çıkarmak için ayrılmıştır.

Ne zaman kullanmalısınız?

Özelleşmiş iş kariyerinizdeki geliştirmiş olduğunuz özellikleri öne çıkarmak istediğinizde,

Kariyer yolunuzu değiştirmek istiyorsanız ve uzun süre bu iş alanında çalışmışsanız,

Çalıştığınız alanda uzmanlaştıysanız,

Ne zaman kullanmamalısınız?

Eğitiminizi öne çıkarmak istiyorsanız,

Tecrübe eksikliğiniz varsa

Kariyer hayatına yeni başlıyorsanız.

Adım 2: İstenen Özellikler Nasıl Eklenir?

Eklemeniz gereken bilgileri eklemeden önce iyice araştırmalı ve en doğru yöntemi bulmalısınız. Eklemeniz gereken bilgilerin seçtiğiniz formata uyumlu olması gerektiğini unutmamalısınız! Aşağıdaki bilgilerin size doğru bir rehber olacağını düşünüyoruz.

1-İletişim Bilgileri:

İletişim bilgileri alanı genellikle herkes için açıklayıcıdır. Bu alan başlık gerektirmez.  Bu alanın başına “İletişim Bilgileri” Yasa “İletişim Detayları” yazmanıza gerek yoktur. Sizler iletişim bilgilerinizi eklerken aşağıdaki listeyi eklediğinize emin olun!

 • İsim
 • Mail Adresiniz
 • Telefon Numarası
 • E-posta adresi
 • Eğer portfolyo linkiniz varsa eklemeyi unutmayın (Opsiyoneldir)
 • Linkedin profil linkiniz

İletişim bilgilerinizi yazarken dikkatli olun. Bu alan size ulaşacakları alan olduğundan, herhangi bir hata olmasını istemezsiniz değil mi:) Sizler için iletişim bilgilerinizi ekleyebileceğiniz 3 farklı çeşit paylaşıyoruz

 

2-Özgeçmiş Girişi (Kariyer Yazısı)

Özgemiş formatlarını anlattığımız yazımızdaki gibi kariyer yazı girişinide yazabileceğiniz 3 farklı özgeçmiş girişi vardır: Niteliklerinizi anlattığınız giriş, Kariyer düşünceleriniz, yada profesyonel profiliniz! Buradaki amaç işe başvuran kişinin, işe alınmak istediği firma tarafından en dikkat çebileceklerini düşündükleri alanlarını önce çıkarmaları, parlatmalarıdır. Sizlerle bunu yapabileceğiniz formatlara göre örnekleri paylaşalım.

-Niteklikleri Öne çıkaracağınız giriş

Nitelikleri özetlediğiniz formattır. 4 veya 6 arasında değişen (Uzunluklarına göre) özellik, başarı eklenir. Genel durumlara yer vermekten kaçının. Özelliklerinizi sıralamaya çalışın. Ve Özelliklerin sizi yansıttığına emin olun.

Ne zaman kullanmalısınız?

 • Uzmanı olduğunuz bir iş alanında başvuru yapıyorsanız,
 • İş alanında ileri seviye bir iş deneyiminiz varsa
 • Birden fazla iş ile ilgili özelliğiniz varsa

Ne zaman kullanmamalısınız?

 • İş deneyiminiz yoksa
 • Tecrübe eksikliğiniz varsa
 • Öne çıkaracağınız bir başarınız yoksa

-Kariyer Hedefi

Eğer ileride ilerlemek istediğiniz, yer almak istediğiniz bir giriş yazısına yer verecekseniz, 2-3 durumu içeren bir giriş yazısı yazmalısınız! Bu giriş yazısı genellikle deneyimsiz adaylar için uygundur. İleride kendilerine katmak istedikleri hedeflere yer verirler.

Ne zaman kullanmalısınız?

 • Deneyimsiz bir adaysanız,
 • İş alanında derinlemesine ön plana çıkarabileceğiniz bir uzmanlığınız yoksa,
 • Üniversiteden yeni mezun olduysanız,

Ne zaman kullanmamalısınız?

 • İş alanınızda uzmansanız,
 • Kariyer yolunuzu değiştirmek istiyorsanız,
 • Daha önce başvuru için önyazı yazdıysanız,

-Profesyonel Profil

Eğer kombinasyon özgeçmiş formatı kullanıyorsanız, bu profesyonel profil giriş yazısına yer vermelisiniz! Bu giriş yazısında kariyer bakış açınıza ve Niteliklerinize yer vermelisiniz. Bu genellikle fonksiyonel bir stildir. Ana maddelerden oluşan kısa bir paragraf yada liste şeklinde hazırlayabilirsiniz.

Ne zaman kullanmalısınız?

 • Geçmiş iş yaşantınızda belirli, ana başarılarınız varsa,
 • Aynı iş alanında bir işe başvuruyorsanız,
 • İş alanındaki uzman görüşünüz varsa,

Ne zaman kullanmamalısınız?

 • İşhayatına yeni başlıyorsanız,
 • Üniversiteden yeni mezunsanız,
 • Ölçülebilir bir başarınız yoksa

Sonunda, özgeçmişinizde kariyer alanına nasıl yer verebileceğiniz konusunda biraz bilgi sahibi olduk. Unutmayın bu alanda, cv formatınız çok önemli, size en uygunu hangiyse ona kanalize olmalısınız!

3-İş Deneyimi

Bu alan özgeçmişinizin en önemli, çekirdek alanı!  Bu alanda daha önce yaptığınız, kariyer hedefi alanında belirttiğiniz yeteneklerinizi kanıtladığınız, iş deneyimlerinizi aktardığınız alandır. Bu alanın başlığında genellikle ” İş deneyimleri”, “Profesyonel deneyim” yada “İlgili Deneyimler” başlıklarından birini kullanabilirsiniz.

İş deneyimi alanında, anlatatacığınız iş deneyimlerine tarihsel bir sıralamada gitmeyi unutmayın. Tarih sıralaması günümüzden, geçmişe doğru olmalıdır. Sadece başvuracağınız iş ile ilgili deneyimlerinize yer verin. Diğer deneyimler iş verenin kafasını karıştıracak, sizin acemi görünmenize yol açacaktır.

Her bir iş için ayrı bir alan ayırın. Ve bu alanda firma ismini, bu firmadaki ünvanınızı, hangi tarihler arasında çalıştığınızı belirtmeyi unutmayın! Eğer son işinizde hala çalışıyorsanız ” İşer başladığınız tarihi – Halen” yazabilirsiniz.

Genel kural şöyledir: Her iş deneyiminde 3-5 ana özelliğe yani iş deneyimine yer vermektir. Son işinizi daha detaylı anlatabilirsiniz. Ancak son işinizden önceki işlerinizi daha basit bir şekilde 3-5 maddeden oluşmasına dikkat edin.

Cümlelerinizde 3 Ana nokta belirleyin:

 • Eylem fiili
 • Ölçülebilir sayılar
 • Spesifik ve ilgili meslek görevleri

Örnek:

5 Kasiyerin, ödeme miktarlarını, nitelikli satış yaptıklarını tüm zamanlarda kontrol ettim

Bu tür net verilerle konuştuğunuzda yöneticilerde sizin daha yetkili olduğunuzu düşünürler. Buarada geçmiş iş deneyimlerinizi yazarken geçmiş zaman kullandığınızdan emin olun.

4-Eğitim

Eğitim alanı en kolay çözümleyeceğiniz alanlardan biridir. Sizin sahip olduğunuz uzmanlığın temelini gösterir. Sizin profesyonel deneyimlerinize bağlı olarak, eğitim ve deneyim alanlarının sırasını değiştirebilirsiniz.

Eğer uzmanlık alanınız ve aldığınız eğitim birbirini desteklemiyor ise, alt alanlarda eğitim bölümünüze yer verebilirsiniz.Örnek vercek olursak, siz finans sektöründe çalışıyor, ancak fizik gibi alanlarda eğitim aldıysanız, bu alana alt kısımlarda yer verin.

İş deneyiminiz oldukça fazla ise, eğitim alanında okuduğunuz liseyi eklemenize gerek yoktur. Sadece lisans veya yüksek lisans alanlarını doldurmanız yeterli olacaktır.

Ögeçmişinizde yer alan eğitim bölümünde genel olarak şu bilgilere yer verin:

 • Üniversite ismi, okuduğunuz bölüm,
 • Okulun lokasyonu (Sadece şehir belirtmeniz yeterli)
 • Okuduğunuz yıl aralığı ( ay ve yıl)
 • Başarı dereceniz

5- Ek Bölümler

CV’nize eklenecek zorunlu alanları konuştuk. Şimdi sıra ekleyebileceğiniz ek alanlara geldi. Bu alanlar sizin özellik ve yeteneklerinize göre çeşitlendirilebilir.

Sertifika ve Lisanslar

Sertifika bölümü, ekleyebileceğiniz özellikler içerisinde en önemli ek alanı oluşturur. Ancak aldığınız sertifikalar yaptığınız iş ile ilgiliyse ekleyin. Örnek verecek olursak: Sizin hemşire olduğunuzu varsayarsak, Tüketici servisleri ile ilgili aldığınız bir sertifikayı eklemenizin hiçbir anlamı yoktur.

Eğer sizin iş alanınız, bazı sertifikaları almanızı gerektiriyorsa, zaten başvurunuz sırasında iş verene sizlerden bu sertifikaları göstermek isteyecektir özgeçmişinizde. O yüzden mesleğiniz ile ilgili sertifikaları eklemeyi unutmamalısınız.

Yayınlar

Yayın bölümü genellikle, okuldan yeni mezun olduğunuzda ve başvurduğunuz iş alanı da, eğitiminiz ile ilgiliyse eklemeniz gereken bir alandır. Yayınlarınızı yayın tarihine göre kronolojik sırayla listelemelisiniz. Bu alanı “Uygun işler” yada “Eklenen Yayınlar” başlığı altında yer verebilirsiniz.

Onur Ödülleri/ Ödüller/ Aktiviteler

Bu bölüm, yeteneklerinizi kanıtlar sunarak özgeçmişinizi özelleştirmenizi sağlar. Bu alanda, iş ile ilgili ödüllerinizi ve sizi işe alım yarışmasındaki öne çıkaracak aktiviteleri ekleyin. Bu bölümde çok uzun olursa, daha küçük bölümlere onları ayırmaktan çekinmeyin.

Bu alanda nelere yer verebilirsiniz:

 • Burslar
 • Akademik Ödüller
 • Okul Bursu
 • Gönüllülük Pozisyonları
 • Profesyonel üyelikler

Teknik Özellikler

Bazı kariyerlerde, IT ve mühendislik gibi alanlarda, teknik bilgiler çok önemlidir. Ve özelleşmiş bilgi gerektirir. IT sektöründe veya yazılım alanında, iş verenin işe alacağı personel alanında istediği özellikler şirketten şirkete farklılık gösterecektir. Bu alanda teknik özellikler spesifik özelliklerin gösterilmesi iş verene adayı seçme konusunda oldukça yardımcı olur.

Bu alanın çok fazla yer kaplamasını önlemek için, teknik özelliklerinizi kategoriler halinde göstermeyi deneyin.

Örneğin:

 • Yazılım: Microsoft Office Suite Yeterli, Visio, ve Oracle
 • Programlama Dili: HTML, C++, and Python

Ek Özellikler

Bazı ek özellikler eklenmeye değen nitelikler taşıyabilir. Ek özellik bölümünün kısa ve net bir şekilde listeler halinde yer verebilirsiniz. Bu bölüm genellikle teknik özellikler gibidir. Ancak çoğu zaman özellikle gelişmiş beceriler gerektirmeyen sektörler için kullanılır. Yanda sizler için belirttiğimiz sarı işaretli alanlara göz atabilirsiniz.

Ne İçermeli?

 • İleri seviye ikinci dil
 • Bilgisayar bilgisi (Photoshop, Illustrator vb.)
 • Ağır makine çalışma yetenekleri

Ne içermemeli?

 • Genel özellikler (tüketici servis bilgileri)
 • Kilometre taşı özellikleri
 • Alakasız özellikler

Özgeçmişinizde kariyer hedefi ya da giriş yazısı eklemiş olsanız bile, ek özellikler, yetenekler eklemenin bir zararı olmaz.

Adım 3: Özgeçmiş Stilin Nasıl Olmalı?

Sayfalar

Fontlar

Çizgiler

Kenar Boşlukları

Kaynak: http://www.cvornekleri.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir